Pozor: Omlouváme se, ale Mitchell Jamalski na letošním festivalu nevystoupí, neboť se jeho letadlo na cestě do reality záhadně ztratilo kdesi nad Pacifikem. Nahradí jej oblíbené tuzemské duo - selektor Boldrik a jeden z nejrespektovanějších MCs na české reggae scéně - Dr. Kary. Děkujeme za pochopení.

Americký raper, raggamuffin a DJ Mitchell Jamalski patří mezi znalcům dobře známá jména newyorské east coast a hardcore hip hop scény, které v období devadesátých let dominoval, podobně jako kdysi lev Simba dominoval africké savaně nebo blboun nejapný mauricijskému ptactvu.

Jako syn jazzového bubeníka byl hudbě a s ní spojenému byznysu vystaven už odmala. Nejprve v útlém věku založil svůj vlastní byznys s dřevěnými korálky, o několik let později vyrukoval i s prvními hudebními počiny: na počátku devadesátek se objevil po boku KRS-One na albu Edutainment a vzápětí vydal i svůj první sólový singl s názvem Jump, Spread Out (Let's Do it in the Dancehall) produkovaný Bobbym Kondersem. Nahrávky se prodalo téměř 200 000 kopií a úspěch Jamalskeho raketově vystřelil do čela new yorské reggae, jungle a hiphopové scény. V roce 1993 podepsal nahrávací smlouvu s Columbia/Sony Music a vydal plnohodnotné album Roughneck Reality, v polovině následujícího roku se jeho video objevilo i na MTV a hostoval i na řadě významných cizích nahrávek.

Stejně jako na počátku zmíněným mýtickým tvorům však ani Jamalskemu dekadentní doba nepřála. Jako všichni skuteční umělci nebyl nikdy doceněn tak, jak by si zasloužil. Protože se odmítl zaprodat mainstreamovému showbyznysu, průměru a všudypřítomné komerci, byl ze společnosti velkých hvězd vykázán. Stal se z něj vyvrhel, protože mu záviděli jeho talent. A tak namísto, aby vyprodával arény, stáhl se hluboko do undergroundu, kde nahrával písně k animovaným filmům o zpívajících tučňácích a věnoval se svým koníčkům: bižuterii, boji za práva utlačovaných a konzumaci rekreačních drog.

Naštěstí jsme tady ale my a festival Artu Kus, který dá mistrovi příležitost znovu zazářit na středně velkém pódiu v čtyřicetitisícové metropoli severovýchodních Čech. Což je zážitek, o kterém si takový Bob Marley může nechat jen zdát! Ano, my víme, že je mrtvý. Ale kdyby nebyl, určitě by na Artu Kus přijel uctít naši půdu!

Společně s Mitchellem Jamalskim, králem new yorského podzemí, se představí i přední český selector Boldrik, jenž proslul po boku Cocomana, MessenJaha a dalším špiček českého reggae!

 

a další...

Tento web používá technické cookie, které zajišťují základní technickou funkčnost webu a analytické cookie od Google Analytics, které využíváme pro generování anonymních statistik o používání našeho webu. Tyto informace využíváme pouze pro interní potřeby a dále je s nikým nesdílíme.