Garage & Tony Ducháček

Skupinu Garáž založili na podzim 1980 v hospodě U dvou koček zpěvák Karel Habal a jeho kamarád, baskytarista Ivo Pospíšil. Karel Habal, „duchovní otec“ československého punku, se u nás jako jeden z prvních začal zajímat o punkovou hudbu. Koncem 70. let pobíhal po burzách a sháněl nebo si nechal posílat punkové nahrávky. Ivo Pospíšil byl muž undergroundu, činný v kapelách DG 307 a The Old Teenagers.

V průběhu 80. let patřila Garáž k nové generaci mladých nezávislých kapel inspirovaných punkem, postpunkem, pub rockem a novou vlnou. Zatímco starší generace českého undergroundu- Plastic People of the Universe a DG 307- vytvářely ponuřejší, minimalistické skladby inspirované Frankem Zappou, The Fugs nebo Velvet underground, zakladatelé Garáže milovali Iggyho Popa, Davida Bowieho, New York Dolls, Ramones, Clash nebo Stranglers, a měli mnohem blíž k tradičnímu rocknrollu.

I přes tyto drobné odchylky měli k sobě Plastici a Garáž odjakživa blízko - část ansámblu prošla oběma kapelami, a Milan Hlavsa dokonce napsal pro Garáž několik hitů. V průběhu let se pak připojily ke Garáži další výrazné osobnosti, především kytarista (a známý novinář) Jan Macháček a charismatický zpěvák Tony Ducháček, jenž je také autorem většiny textů, založených na unikátním periferním slangu.

Za komunistického režimu bylo kapele zřídka dovoleno hrát oficiálně, a pokud ano, nesměla jako amatérské uskupení koncertovat za peníze. Stejně tak její nahrávky, často nahrávané ve skutečných garážích, obíhaly poloilegálně na páscích a na kazetách. Vrchol kapelní kariéry tak nastal až po revoluci: Garáž coby jedna z nejoriginálnějších českých kapel náhle překotně vystupovala a cestovala po Čechách i západní Evropě. Hrála na festivalech ve Francii, Švýcarsku, Rakousku nebo v Belgii, v červnu 1991 koncertovala v newyorském Central Parku. S písní Berlin vyhrála v hitparádě Radia France International cenu za nejlepší zahraniční píseň, byla pozvána na festival do Cannes nebo předskakovala na koncertě Iggyho Popa v Praze. V roce 1993 po neshodách odchází s kapely zakládající baskytarista Ivo Pospíšil, a z Garáže se tak stává Garage & Tony Ducháček.

Současnou sestavu tvoří Tony Ducháček (zpěv), Jan Macháček (kytara), Jan Pokorný (kytara), David Fikrle (baskytara) a René Starhon (bicí).

www.garageband.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.