Hlavní hvězdou sobotního večera je letos dechovka. Ano, slyšíte správně: Dechovka. Ale ne tak ledasjaká. Boban Marković je zřejmě tím nejlepším trumpetistou, jakého Srbsko v posledních letech poznalo. A Boban Marković Orkestar jsou tou nejuznávanější srbskou romskou dechovou kapelou vůbec. Na proslulém festivalu balkánské dechovky v Guče, kam se každoročně sjíždějí desítky tisíc diváků, zvítězil Boban tolikrát, že ho soutěž omrzela a přestal se jí účastnit. Od té doby tak zde sbírá ocenění jeho syn Marko a doprovodná kapela Orkestar.

Orkestar hrají pestrou a rytmicky rafinovanou směsice balkánsko-tureckých melodií, do nichž vkládají prakticky cokoliv: neworleánský jazz, čínskou budovatelskou píseň, Bollywood, disco, pasáže z muzikálů nebo téma z filmu Titanic – vyberte si sami. První album vydali Boban Marković Orkestar v roce 1997, ještě předtím se ale muzikantsky i herecky podíleli na natáčení filmů Arizona Dream a Underground slavného režiséra Emira Kusturici. Právě tyto snímky pak ponejvíc odstartovaly celosvětový fenomén balkánských dechovek

Na festivalu Sziget v Budapešti rozpoutali Boban Markovič a jeho Orkestar v roce 2001 takové peklo, že slavná britská kapela Oasis na hlavní scéně pro jistotu raději půl hodiny počkala, až Boban dohraje – bratři Gallagherovi sami uznali, že proti rozběsněnému balkánskému teroru nemají šanci.

www.bobanmarkovic.com

a další...

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.