Znouzectnost alias ZNC. Jedna z nejznámějších a nejstarších českých punkových skupin vyrostla v polovině 80. let v Plzni jako nástupnické těleso souborů Zastávka Mileč nebo Kuličkové ložisko. Skupina Zastávka Mileč se prezentovala jakýmsi mixem nové vlny a punku, natočila demo „Zzzzzzz Mmmmmmmm“ a v září 1984 se z různých důvodů (tlak na skupinu ze strany policejních orgánů, odchod do základní vojenské služby) rozešla. Nedlouho po návratu původních protagonistů z vojny vznikla Znouzectnost. První veřejné vystoupení měla tato parta v plzeňském VŠ klubu Oko v listopadu 1986.

Na podzim roku 1987 došlo po jednom z koncertů k nešťastné události. Své rostoucí deprese ukončil skokem pod vlak bubeník Jožžin. Jeho smrt měla o to trpčí příchuť, že jen několik měsíců předtím se snažil ze všech sil kapelu legalizovat. Jeho návštěva v plzeňském rozhlase s nahrávkou Znouzectnosti mu však vynesla jenom drsný výslech na Stb a vyslala jasný signál, že podobná hudba se v Plzni nebude tolerovat.

Znouzectnost i přes tragickou příhodu v hraní pokračovala. Na konci roku se zúčastnila městského kola Rockfestu 1988, kde proti vůli svazáků vybojovala třetí místo a v letech těsně před pádem režimu se stala koncertně nejaktivnější punkovou kapelou u nás. Vcelku originálně nazvala svůj styl „underpop, popcore, rockremrol“. A její hudba, tvořená syrovou směsicí temného punk rocku, klasického rock’n’rollu i chvílemi až folkových balad se středověkými náměty dokáže být podmanivá a aktuální i o třicet let později.

www.znc.cz

a další...

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.