Opak Dissu

Rappeři ASAP Jarda a Don Chain umí vyhmátnout slabá místa lokální hiphopové scény. Pár let nazpět se vynořili z hlubin českého internetu a svými texty nabourali snad všechny stereotypy tuzemského rapu. Trap life je pro ně každodenní docházení na šichtu za průměrné dělnické výplaty, kde ve volných chvílích píšou sloky do nových tracků. Vesnice byla jejich „bando“, což ve slangu atlantských rapperů značí vybydlený dům sloužící k vaření drog nebo jednoduše životní past. Ne Dirty South, ale Dirty Morava, kde rappeři z labelu Opak Dissu hází prasátka na selky. Zparodovali Drakeův hit Hotline Bling nebo si do beatů převzatých od trapových králů Futurea a Young Thuga utahují z domácích rádoby gangsterů a mezi tím splétají síť popkulturních odkazů. Don Chain a ASAP Jarda rychle pochopili, že hrát si v České republice na Ameriku nemá smysl.

Vytvořili si vlastní slang vycházející z nářečí a nespočet virtuálních identit. Každou z nich opatřili příběhem, který dotváří rapovou mytologii Opak Dissu. K původní dvojici postupně přibyl Blueraykoránthug, šišlavý teriér Young Lvíše, Aštar Čedar nebo DJ Venktovka. Ti všichni dohromady tvoří Opak Dissu Label a- jakkoliv to vyzní nadsazeně- jsou nadějí nejenom pro český rap, ale i pro český humor, což jsou dvě disciplíny u nás dlouhodobě v úpadku. O vlivu kolektivu vypovídá i nominace v kategorii Počin roku 2019 na hudebních cenách Vinyla nebo nominace na Anděla.

Miloš Hroch, Radio Wave [online]. Český rozhlas, ©2017 [cit. 9. 2. 2019, upr.]. Dostupné z: https://wave.rozhlas.cz

www.opakdissu.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.