Bohdan Holomíček je významný současný český dokumentární fotograf. Narodil se roku 1943 na Volyni a téměř celý následující život strávil v Podkrkonoší, kde se později seznámil mimo jiné i s Václavem a Olgou Havlovými. Svým objektivem pak Bohdan Holomíček v průběhu desetiletí zachytil malé velké české dějiny: od dění v kulturním a politickém disentu přes invazi vojsk Varšavské smlouvy až po revoluci na Trutnovsku. A zachytil je navíc z pohledu bytostně lidského – a často doslova náhodně kolemjdoucího...

V roce 1995 mu nakladatelství Torst vydalo první monografii, ve stejném nakladatelství vyšla později i druhá monografie nebo kniha fotografií bývalého prezidenta a dramatika Václava Havla, nazvaná prostě Album Václav. V roce 2018 získal Bohdan Holomíček od Asociace profesionálních fotografů ČR ocenění Osobnost české fotografie za dlouhodobý přínos české fotografii.

"Vytrvalým osobním nasazením zásadním způsobem přispívá kvalitě, rozvoji i propagaci české tvůrčí fotografie u nás a v zahraničí. Vedle nespočtu výstav a dvou monografií je autorem svazku Album Václav (rovněž z nakladatelství TORST). Havlovské pásmo fotografoval sedmatřicet let, načež je dokázal veřejnosti předat coby památník velkorysé neokázalosti. Oficiálním dokumentaristou prezidentské kanceláře se nikdy nestal: raději se pohybuje světem nezávisle a svými snímky to s chutí dává najevo. Bohdan Holomíček, umělec života: průběžná akce, výstupy na počkání,” napsal o něm fotograf a novinář Josef Moucha.

 

a další...

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.